Únor 2008

Umírání zvířat kvůli kouření lidí

21. února 2008 v 15:57 Životní prostředí

Umírají kvůli kouření.

12.3.2007 19:10| Barushek | Týraná zvířata
Zvláštní zpravodajství BUAV o používání zvířat při výzkumu kouření a tabáku a jeho autorem je Donald Crawford(moje pozn.nějakej duševně chorej ne?) Vydala BUAV, Britská unie pro zrušení vivisekce v rámci kampaně za skončení pokusů se zvířaty.

Přehled

Pasivní kouření je dnes sporná záležitost. O její škodlivosti se nyní diskutuje jako se dříve diskutovalo o kouření aktivním. Tato zpráva ukazuje, ža tabáková společnost R. J. Reynolds (výrobci cigaret CAMEL, DORCHESTER a jiných...) uskutečnila množství toxikologických studií pasivního kouření na zvířatech. Ve čtyřech zde předložených studiích bylo použito celkem 1066 krys k tomu, aby bylo prokázáno, že pasivní kouření nemusí lidem škodit. Předkládáme také několik medicínských studií o pasivním kouření. Ty používají krysy, králíky, morčata, kohouty. Oproti studiím od R. J. Reynolds dochází většina těchto studií k výsledku, že pasivní kouření je škodlivé.
Ve druhé části zprávy ukazuje, pokusy na zvířatech, jejichž cílem je shromáždit fakta ohledně nového typu "nevykouřitelné cigatety", která žhne, ale nespaluje tabák. R. J. Reynolds uskutečnili několik sudií o jejich cigaretě nazvané PREMIER, která byla koncem 80. let uvedena na trh a zase stažena z prodeje kvůli nízkému odbytu. Nyní zvažují možnosti uvedení nové verze, nazvané ECLIPSE. Vzhledem k jednoduššímu chemickému složení kouře těchto cigaret a vzhledem k výsledkům pokusů se zvířaty došli R. J. Reynolds k závěru, že tento typ cigaret může mít na lidské zdraví menší dopad než běžné cigarety. Jedna akademická studie o vlivu tohoto typu cigaret na onemocnění srdce u psů zjistila, že přesto nejsou zcela bezpečné.
Z jistých zdrojů získala BUAV fotografie a fakta osvětlující pokusy, které se v japonsku dělají s opicemi. Pokusy uskutečněné v Preclinical research laboratories ústředního institutu pro pokusná zvířata v Kawasaki, zahrnují výcvik opic makak - rhesus v kouření cigaret a jejich navykání na nikotin. Tyto pokusy byly pro organizaci nazvanou Nadace pro výzkum kouření, která byla založena největší japonskou tabákovou společností Japan Tobacco. Pobočkou Japan Tobacco je Manchester Tobacco Company, jejímž prostřednictvím se japan Tobacco účastní 1,5% na cigaretovém trhu ve Velké Británii.

Vedle zvláštních výzkumných projektů provádí tabákový průmysl se zvířaty i běžné pokusy. Ty mohou být dotovány přímo samotnými tabákovými společnostmi nebo institucemi, které jsou tabákovým průmyslem založeny. Jako je např. Rada pro výzkum tabáku (Council for Tobacco Research). V této části referátu ukazujeme pokusy a výzkumné programy této instituce, dále R. J. Reynolds, Phillip Morris, Liggett and Myers, Lorillard a Swedisch Tobacco Company. Zmiňujeme se také o tom, jak obtížné je v této oblasti sehnat informace. Dále ukazujeme a kritizujeme několik málo studií o vlivu kouření na psy, morčata a krysy, které nejsou vypracovány pro účely průmyslu. Následuje část soustřeďující se na výzkum provádění pokusů ve Spojeném království. V ní odmítáme líbivé zdání o nízkém počtu podobných pokusů provedených v UK, které vytváří Home Office (Ministerstvo vnitra) a vládní poradní organizace Animal Procedures Committee (Výbor pro záležitosti zvířat). Popisujeme tu pokusy s chrty, krysami a morčaty. Navíc píšeme ještě o pokusech s výrobky, které mají pomoci odstranit a zmírnit návyk na nikotin a kouření. Popisujeme tu testy nikotinových náplastí jako Nicotinell, Nicorette, Nicabate. Tyto pokusy jsou tu velmi kritizovány jako špatně promyšlené a mizerně zorganizované, zbytečně se opakující a prováděné jen kvůli uspokojení byrokratických požadavků zdravotnických organizací.

Úvod

Cigarety škodí zdraví. Tento fakt je obecně přijímán a prokazován už mnoho let. Odhaduje se, že jen v samotném Spojeném království zemře nejméně 111 000 kuřáků na následky svého návyku. Kouření je úzce spojeno s rakovinou plic, s onemocněním srdce, bronchitidou, s rozednou plic a ještě s množstvím dalších zdravotních problémů. Nemoci, na jejichž vzniku má kouření svůj podíl, stojí National Health servise (Národní zdravotní péče) více, než 600 miliónů liber ročně v Británii. Přesto se miliony lidí stále rozhodují pro kouření. Miliony lidí, ale ani jedno zvíře.
Nebezpečnost kouření byla prokázána na pečlivě připravených studiích, při nichž se nepoužilo vivisekce, ale výzkumu s lidmi. To uznávají i zastánci vivisekce. Toxikologové zaměstnaní v průmyslu, popsali úlohu pokusů na zvířatech následujícím způsobem: "Samozřejmě i nejhorlivější toxikolog by popřel, že by epidemologie a pouze epidemologie samotná označila cigarety za potencionální příčinu rakoviny, dokonce by si ani nedělal nárok na to, ža by experimentální toxikologie zvířat kdy mohla něco podobného udělat."
Přesto se po celém světě s pokusy na zvířatech stále pokračuje, příčemž mnoho z nich provádějí nebo dotují výrobci cigaret. Spousta lidí se ptá, zda je správné působit zvířatům bolest a utrpení, když zvířata samotná si nemohou vybrat a nemohou se bránit, natož se o tom, co snimi lidé hodlají dělat něco dozvědět. Další lidé si myslí, že podobné experimenty představují ten nejhorší způsob, jak se dobrat pochopení vlivu kouření na člověka nebo jak zlepšit lidské zdraví a že jsou proto jak po morální tak vědecké stránce špatné.
BUAV podnikla rozsáhlý výzkum způsobů použití zvířat při pokusech spojených s kouřením a v minulosti organizovala kampaně a protesty proti takovému výzkumu. Tato zpráva je podle nás velmi kontraverzní. Nejedná se sice o zevrubnou zprávu, ale snažíme se tu zveřejnit co možná nejaktuálnější informace, abychom poskytli faktické údaje. Hlavním cílem této zprávy není vyjmenovávání všech pokusů s kouřením, ale odkrýt rozsah a vliv této vysoce problematické oblasti výzkumu. Zpráva je rozdělena na části, z nichž každá se dotýká určité oblasti výzkumu. Jde o pokusy při výzkumu pasivního kouření, vývoji "nevykouřitelných cigaret", o průmyslem zavedené a sponzorované pokusy, o neprůmyslový a akademický výzkum, o stávající situaci v UK a zkoušení nikotinových náplastí.
Foto:
British Anti-Vivisection Association

Zajímavý článek o cirkusech

21. února 2008 v 15:44 | Stefi |  Životní prostředí

Zajímavý článek o cirkusech

Pozor. Tenhle článek není o všech cirkusech, aby ste nerekli ze sem rasista. Samozrejme ze dobre cirkusi, kde se mají zvírata dobre by se taky nasli :)

Ahoj, docela bych vám doporučovala se podívat na stránku http://svobodazvirat.cz/ , je to tam docela drsný, ale můžete tam pomoct týraným zvířatům např. v cirkusech, laboratorním zvířatům nebo být proti kožešinám.
A teď ukázka z knihy Elephant Tramp spisovatele Georga Lewise, který sám v cirkuse pracoval:
Sadie, nejmladší slonice, byla velice plachá a vystrašená.Nemohla dělat své kousky a utekla z ringu obávajíc se potrestání.Chytili jsme ji, přivedli zpět, donutili ji lehnout a začali ji trestat pro její hloupost.Náhle jsme zastavili mlácení a koukali jsme jeden na druhého.Sadie plakala jako lidská bytost.položila se na bok, slzy ji tekly dolů po obličeji a vzlykání napínalo její tělo..
Dále se v cirkusech provádí například nácvik "tance" medvědů-šlape na rozžhavené uhlíky a přitom samozřejmě hopsá, jak ho to pálí, a pak už se "roztancuje" hned jak žhavé uhlíky spatří!Docelá kruté, nemyslíte??
Zvířata jsou vězněna v malých kotcích, kde se nemůžou pomalu ani otočit a někdy nedostanou ani napít nebo najíst..


A smutné případy:
Vyděšená zebra utekla z cirkusu v USA, spadla do moře a utopila se..
Slonice utekla z Liverpoolu z cirkusu poté, co málem zabila svého trenéra.O čtyři hodiny později byla chycena, ale v cirkuse už se nikdy neobjevila.Nikdo neví, co se s ní stalo..

Ohrožené druhy

21. února 2008 v 15:42 | n |  Životní prostředí

Ohrožené druhy

Proč zvířata vymírají?
Největším nepřítelem zvířat je člověk:zavírá je do zajetí a někdy je dokonce zneužívá jako svoje otroky...Jejich kůže nebo maso se prodává za velké peníze.Že zvíře při lovu mnohdy neuvěřitelně trpí, je lovcům úplně jedno.Velkou hrozbou je i kácení lesů a ničení přirozeného životního prostředí zvířat.Spousta z nich tak přežívá už jen s pomocí ochránců zvířat v rezervacích nebo ZOO.

Ohrožené druhy:

Orangutan
Domov:Borneo a Sumatra
Opičky jsou ohrožovány hned dvojnásobně:Díky kácení lesů a díky lidem, kteří unášejí jejich mláďata, aby je zneužívali jako sluhy nebo dokonce objekty sexu(strašný!)

Panda
Domov:Čína
V malých lesích obklopených poli, silnicemi a lidskými obydlími dnes žije už jen asi 1500 těchto roztomilých medvídků.Na světě jich je pořád méně taky díky úbytku bambusu-jejich jídla.

Gorila nížinná
Domov:Afrika
Dnes žije v Africe už asi jen 110 000 goril.Ty se staly ohroženým druhem zvířat díky bezohlednému kácení a vypalování deštných pralesů.Jejich počet se snížil také díky přenosným lidským nemocím a obchodem se zvířecím masem.

Zakrslý králík
Domov:USA
Na celém světě už je jenom kolem 1200 těchto králíčků.Malou šanci na přežití mají kvůli velkým požárům, prostředkům k hubení hmyzu na polích a přeměně jejich živtního prostředí v pastviny.

Lemur katta
Domov:Madagaskar
Kvůli růstu počtu obyvatel je pořád víc a víc těchto poloopic vyháněno pryč ze svého domova.Kromě toho je lidé loví i proto, aby mohli jejich maso prodávat na trhu.
Lemur katta

Tygr sumatránský
Domov:Sumatra
Na indonéském ostrově žije asi 500 tygrů.Každý den se ale pokácí tisíce hektarů deštných pralesů-a tím se zmenšuje životní prostor těchto krásných šelem.
image

image4
Ježek západní
Domov:Evropa(i Česká republika)
Ježci umírají převážně kvůli nedostatku potravy.V zimě i proto, že se nemají kam schovat a umrznou.Svůj obrovský podíl na jejich vymírání má bohužel i automobilová doprava.
Soubor:Hedgehog-en.jpg
Nártoun
Domov:Indonésie
Místo k životu těchto nočních zvířátek se pořád zmenšuje.Lidé kácejí lesy, aby vytvořili nové pastviny pro dobytek a prostory pro své bydlení.

Vydra
Domov:Evropa
Vydry se nemilosrdně loví pro jejich kožešinu.Kromě toho je zabíjejí i rybáři, podle kterých jsou vydry zloději ryb.


A jak můžeš pomoct?
Víš co je to akce ŽÁBA?Žabky se totiž každoročně vydávají ze svých zimovišť k různým vodním plochám, kde nakladou svá vajíčka.A protože většinou přecházejí přes silnici, mnoho žab a čolků zahyne-tak pokud chceš pomoci přenášet žáby přes silnici tak se koukni na AKCE ŽÁBA
Nebo se staň dobrovolníkem nějaké organizace na ochranu zvířat-např.Greenpeace!Můžeš zachraňovat zvířátka na celém světě!Můžeš pomáhat s překlady textů, sběrem podpisů nebo roznášením letáčků.Hledej na http://www.greenpeace.cz/dobrovolnici/

Taky můžeš napsat kanadskému velvyslanci v ČR sdělit mu svůj nesouhlas s lovem tuleních mláďat(hlavně musíš psát slušně:)
Adresa:Jeho Excelence pan Bruce Jutzi, Velvyslanectví Kanady, Muchova 240/6, 160 00, Praha 6.

Dále si můžeš vzít zvířátko z útulku nabo tam chodit pomáhat.
Nekupuj suvenýry z kůže, slonoviny, žraločích zubů atd...
Nekuř, i tabákové výrobky jsou testovány na zvířátkách.
Vydej se do lesa sbírat odpadky!
Nenič mraveniště a neokopávej houby!
Nesbírej ježky ani malé zajíčky a ani na ně nesahej!
Pokud narazíš na zverimax, kde zacházejí špatně se zvířaty, napiš na okresní veterinární správu.

Pokud najdeš zraněné zvíře volej 222 516 115, nebo se koukni na seznam stanic pro handicapované živočichy


Žirafa mramorovaná

16. února 2008 v 8:44 | n
Savci - Sudokopytníci - Žirafa mramorovaná (Giraffa camelopardalis)

Savci - Sudokopytníci - Žirafa mramorovaná (Giraffa camelopardalis)

Žirafa mramorovaná (Giraffa camelopardalis)
Velcí kopytníci pouze se dvěmi prsty, na jejichž špičky s kopyty došlapují. Krk je prodloužen, na temenních kostech jsou dva růžky trvale pokryté osrstěnou kůží. Živí se listím a větvemi stromů, jež trhají dlouhým jazykem. Žije na afrických savanách, dnes převážně v rezervacích.

medvěd hnědý (Ursus arctos L.)

16. února 2008 v 8:43 | n
Savci - Šelmy - Medvěd hnědý (Ursus arctos L.)

Savci - Šelmy - Medvěd hnědý (Ursus arctos L.)

Medvěd hnědý (Ursus arctos L.)
190-200 cm; XII. -II. Naše největší šelma se zbarvením velmi proměnlivým. V téže oblasti žijí jedinci černohnědí až žemlově hnědí. Nepravý zimní spáč. Obývá přirozeně jehličnaté a smíšené lesy kopcovitých oblastí s těžko přístupnými úkryty a nepřehledným terénem. Všežravý; žere svou živou kořist i zdechliny, spásá trávu, sbírá různé bobule a semena, hlavně bukvice. Na zimu si buduje pod vývraty nebo v jeskyních brloh, kde medvědice přivádí na svět mláďata.

Myšice lesní (Apodemus flavicollis)

16. února 2008 v 8:42 | n
Savci - Hlodavci - Myšice lesní (Apodemus flavicollis)

Savci - Hlodavci - Myšice lesní (Apodemus flavicollis)

Myšice lesní (Apodemus flavicollis)
77-123; III. -IX. Myšovitý hlodavec, s výrazně rezavou skvrnou na hrdle, ocas obyčejně stejně dlouhý jako tělo. Chodidlo poměrně velké /20-27 mm/. Rozmnožuje se v příznivých podmínkách i v zimě. Obývá všechny typy lesů, dává přednost chladnějším a vlčím místům. Živí se hlavně semeny a různou živočišnou potravou, v lesích škodí na semenech lesních dřevin. Dobře běhá, šplhá a skáče. Dosti hojná.

vlk

16. února 2008 v 8:41 | n
Savci - Šelmy - Vlk (Canis lupus L.)

Savci - Šelmy - Vlk (Canis lupus L.)

Vlk (Canis lupus L.)
100-175 cm; III. -VI. Na rozdíl od německého ovčáka má mohutnější hlavu, šikmo posazené oči, ocas svěšený k zemi, lokty stočeny dovnitř a hrudník ze stran zmáčklý. Na chodidle zadní nohy je pět mozolů. Obývá souvislé lesy různého typu. V českých zemích vyhuben. Šelma velmi plachá. Živí se různými obratlovci od myší až po kolouchy vysoké zvěře, popř. zdechlinu.

tygr sibiřský (Panthera tigris longipilis)

16. února 2008 v 8:40 | n
Savci - Šelmy - Tygr sibiřský (Panthera tigris longipilis)

Savci - Šelmy - Tygr sibiřský (Panthera tigris longipilis)

Tygr sibiřský (Panthera tigris longipilis)
Až 4 m a 300 kg. Oblast, ve které tygr žije, zabírá celou Indii, Malajsko, Sumatru, Jávu, Koreu, Čínu a Sibiř. Žije samotářsky.

koala

16. února 2008 v 8:38 | n
Savci - Vačnatí - Koala australský (Phascolarctos cinereus)

Savci - Vačnatí - Koala australský (Phascolarctos cinereus)

Koala australský (Phascolarctos cinereus)
Středně velký vačnatec, žijící na eukalyptech. Hrany jeho stoliček mají tvar půlměsíce. První dva prsty předních končetin může postavit proti třem ostatním. Má krátký ocas, na nohou polštářky a vak je otevřený směrem dozadu. Má vyvinuté dvě prsní bradavky. Mládě se rodí po 35 dnech. Matka ho nosí ve vaku, kde se po dobu 4-5 měsíců dále vyvíjí. Má tenkou kůži a vak opouští až v 6 měsících. Pak ho matka vyživuje ještě mlékem a mládě také žere její výkaly. Po 3-4 letech je mládě dospělé a pohlavně zralé. Dožívá se až 20 let.
Těším se příště Kapka

TOPlist